Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 36 - 1262

Hocamız Hüseyin Hilmi Işık Efendi'nin "rahmetullahi aleyh", talebelerine ve sevenlerine nasihatleri:

30
 
Kardeşim, en büyük merhamet, insanlara elbise vermek, ev vermek değildir. En büyük merhamet, onları ateşden kurtarmakdır. Dolayısıyla âhIretde günâhkârlar, kabâhatliler cezâ çekecekler. Fekat hiç suçu yok, hiç kabâhati yok. Onlar da cezâ çekecekler. Hadi bunlar günâhkâr, suçlu! Peki, ötekiler niye? Emr-i ma'rûfu terk etdikleri için! Yani, Allahü teâlânın kullarına bildiklerini söylemedikleri için! Efendim, ben bilmiyorum diyorsan, bir kitâb ver. Yani, bu işte mazeret yokdur.
 
Melekler bize şaşar efendim. Çünki biz üç senelik, beş senelik, belki de on senelik plânlar, projeler yapıyoruz. Melekler Levh-il mahfûzu gördükleri için, bakarlar bakarlar, "ah zavallı kul, adım adım ölüme yaklaşıyorsun, tûl-i emelin o kadar büyük ki, Allah yardımcın olsun" derler.
 
İstigfârın çok çeşidleri var, meselâ, Allahümmagfir verham ve ente hayrürrâhimîn. İstigfârı çok okumak lâzım. Muhammed Ma'sûm "kuddise sirruh" hazretleri, nemâzdan sonra 67 istigfâr okunur, buyuruyor. Üç de selâmdan sonra okunur, 70 olur.
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:83
Dün:224
Bu Ay:4,260
Toplam:14,185,285
Online Ziyaretçiler:1
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842