Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 36 - 255

-HAYATINDAN KESİTLER-
Hüseyin Hilmi Işık efendi'nin rahmetullahi teala aleyh, talebelerine yaptıkları nasihatlerinden bazı bölümler:
 
-51-
 
Allahü teala bir kulunu severse, ona fıkıh öğrenmesini nasip eder. Fıkıh bilgisini öğrenen, Allahü tealanın sevgisine kavuşur. Peki efendim, ya öğreten? Bu, öğrenen için böyle. Öğretene daha çok sevap var.
***
Kur'an-ı kerim tefsiri fıkıhtır, İlmihâldir. Dinimizi öğrenmek için ilmihâli okuruz. Dolayısıyla, Kur'an-ı kerime ulaşmayan, Kur'an-ı kerim kaynağından çıkmayan din, din olmaz. Çünki aslı o. O halde, Kur'an-ı kerimi anlamak isteyen, İlmihâl okumalıdır, dinini öğrenmelidir. Yoksa bir kelimesinin anlamına yanlış inanmış olsa, ya anlatanın yüzünden yahut da kendi anlayışı yüzünden küfre girer.
***
Farzlardan sonra, Allahü tealayı en çok sevindiren ibadet, bir mü'mini sevindirmektir. Bazen bir tatlı kelam insanı sevindirir. Halbuki ona dünyayı verseniz sevindiremezsiniz. Çünki bir kere kırılmıştır. Onun için, bizim dinimizde zararı yok etmek, fayda sağlamaktan önce gelir. Yanlış yapmamak, iyi yapmaktan önce gelir. Birçok iyi iş yaparsınız; fakat bir kötü işiniz hiç unutulmaz, daima karşınıza çıkarılır. Ne iş yaparsanız yapın, bunu niçin yaptın demezler; ama bir hata yaparsanız, bunu yapmak sana yakışmadı derler. Onun için, m'ümin yanlış sözden, yanlış bakıştan, yanlış iş yapmaktan da çok sakınmalıdır.
 
-devamı var-
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:165
Dün:381
Bu Ay:1,306
Toplam:14,297,650
Online Ziyaretçiler:4
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842