Turkce Ust Menu

ALTIN HALKA 36 - 261

-HAYATINDAN KESİTLER-
Hüseyin Hilmi Işık efendi'nin rahmetullahi teala aleyh, sohbetlerinden bazı bölümler:
 
-1-
 
"El mer'u mea men ehabbe" hadîs-i şerîfi bizim için büyük bir müjdedir. Herkes, dünyâda kimi seviyorsa âhiretde onun yanında olacakdır. İnşaallah, âhiretde o büyüklerin yanında olacağız efendim. Ahirette nerede ve kimin yanında olmak istiyorsak onu dünyada iken seçmemiz lazımdır. Onun için insan seveceği kimseyi iyi seçmeli ona göre sevmelidir. Kerim, kereminden vaz geçmez efendim. "Men dakka bâbel kerîm in fetehâ." Efendiden işitdik bunu. "Men dakka bâbel kerîm in fetehâ" demek kerimin kapısı çalınırsa muhakkak açılır demektir. Çünki ihsan kapısıdır o. O büyükler isteyene verirler.
***
Kardeşim, dünyâda kim kimi severse, âhirette onunla beraber olacaktır. Sevgiyle bağlananları kimse koparamaz. Menfaatleri bağlananlar, koparılır. Ama aşk sardı mı, onu ancak âşıklar anlar.
***
Hatim ediyordum bugün, altıncı cüz'de; "Hıristiyan ve Yehûdileri sevmeyiniz, severseniz onlardan olursunuz" buyuruluyor. Her hadîs-i şerif, bir ayet-i kerimenin açıklamasıdır. "El mer'u mea men ehabbe" hadîs-i şerîfi bu âyet-i kerîmeden alınmış. Îmânın alâmeti vardır. Îmânın alâmeti, hubb-u fillah, buğd-u fillahdır. Îmân olup olmadığı buradan belli olur. Kendine iyilik edeni sevmek insanın tabiatında vardır. Demek ki, insan kendi tabiatına karşı da savaşması lazımdır.
 
-devamı var-
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:248
Dün:364
Bu Ay:248
Toplam:14,296,592
Online Ziyaretçiler:5
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842