Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Müjde! Somali'de İslâmi İlimler Akademisi Kuruluyor

  • Whatsapp'de paylaş

(PROJE ÇİZİLDİ, BAŞLADIK)

Huzur Pınarı'nın, huzurlu mensubu, pek kıymetli arkadaşlarımız; fevkalade gayret ve yardımlarınızla, hepimizin elbirliği ile ve İhlas Vakfı aracılığı ile, su kuyuları, Kur'ân-ı kerîm kursu ve Cami yapılması projelerine başlamıştık. Kısa zamanda toplamda 16 projeyi (2 câmi, 4 şadırvan, 4 Kur'ân-ı kerîm kursu, 6 su kuyusu), 2 tanesi büyük külliye olarak, Afganistan ve Sudan'da yakın bir zaman evvel başlayıp, kısa bir zamanda tamamlamış idik. Bu vesile ile, iştirak eden müstesna insanlar; binlerce garib ve ihtiyaç sahibi Müslümanın duasını almış, asırlarca da duaların devamı, bizim ihtiyacımız olduğu bir zamanda arkamızdan gelmesine vesile olacak, sadaka-i cârîye hizmetler meydana gelmesine sebep olmuşlardır.

Susuz bir insana su ikram etmek çok büyük sevab. "Günahı olan su dağıtsın" buyuruluyor. Demek ki bunun sevabı çok büyüktür, ahiretde inşallah faydasını görürüz. Câmi için de; zaten, "kuş yuvası kadar da olsa, câmi yapılmasına iştirak edin" buyuruluyor ki, sadaka-i cârîye olan çok büyük sevabtır. İştirâk eden din kardeşlerimize kalbî teşekkürlerimizi arz ederiz efendim. Bu tür hizmetler sadaka-i cârîye olup arkamızdan kıyamete kadar sevab yazılmasına vesile olup, mahşer yerinin dehşetinde kurtuluş ümmidimiz olabilir inşallah.

Birkaç ay evvel şu alttaki yazıyı sizlere arz etmiş idik;
"Somali'de, Peygamber efendimizin soyundan (seyyidlerden) olan, ilm irfan sahibi, Ehl-i sünnet itikadındaki Din kardeşlerimizin, zor şartlar altında Ehl-i sünneti Somali'de yaymağa fevkalade gayret ettiklerini ve bu arada İngilizlerin müdafaa ettiği bid'at ehline ve İslam düşmanlarına karşı da maddî sıkıntılar içinde mücadele ettiklerini gördük. Bu tertemiz, masum ve garib kardeşlerimize yardımcı olmayı, yanlarında olmayı Huzur Pınarı olarak söz verdik. Sizlerin de desteklerinizle inşallah Ehl-i sünnete yakışır şekilde külliyeler, camiler, su kuyuları yaparak oradaki din kardeşlerimize yardımcı olmayı düşünüyoruz efendim." Bu ifadeleri bir kaç ay evvelden hatırlıyorsunuz.

Şimdi, evvelkilerden çok daha büyük bir projeye başlıyoruz inşallah:
Somali'nin güvenli bir bölgesi olan, Mogadişu'da İslami İlimler Akademisi kuruyoruz. Afrika'da maalesef ki, Batı destekli olan Ehl-i sünnet düşmanı, bid'at ehli grublar her geçen gün güçlenmekte. Peygamber efendimizin (sallallahü aleyhi ve sellem) ve Eshab-ı kiram efendilerimizin yolu olan Ehl-i sünnet itikadındaki kardeşlerimiz orada zayıf ve garibdir. Ecdâdımız Osmanlı, bütün dünyada Ehl-i sünnetin hâdimi ve hâmîsi idi. Sultan Abdülhamîd hân hazretleri, Ehl-i sünneti yayabilmek için dünyanın her yerine Ehl-i sünnet itikadını anlatan kitaplar göndermişdir. Biz de, Osmanlı'nın torunları olarak, Türkiye olarak, İhlas vakfı olarak, dünyanın her yerindeki garib kalan Ehl-i sünnet kardeşlerimize yardım elimizi uzatmağa mecburuz. Bizden evvelkiler, bizim kurtulmamız için gayret etmişler, biz de, bizden sonrakilere ulaştıramazsak hesâbı çetin olur. Bize kadar tertemiz gelen bayrağı, bizden sonrakilere aynı saflığı ve berraklığı ile ulaştırmalıyız. Bayrak düşmemelidir, vebâli büyüktür.

Huzur Pınarı olarak sizlerin yardımlarınız ile Afganistan ve Sudan'da, câmiler su kuyuları ve medreseler yaptırdık. Şimdi Somali'de Ehl-i sünnet kardeşlerimizin yardımına el uzatmak istiyoruz. Evvelkilerden daha büyük bir proje olarak (İslamî İlimler Akademisi) kuruyoruz. 600 m2 alan içinde, asma katlı büyük bir câmi, onun üst katında 15 derslikten müteşekkil büyük bir medrese, üçüncü katta talebelerin barınacağı yatakhaneler, mutfak, abdesthaneler, konferans salonu vs olacak inşallah. İhtiyaçları olan su kuyuları da yapılmış olacak. Medresede 90 yatılı olmak üzere 250 talebe yetiştirilebilecek. Medresenin idaresi, eğitim ve müfredâtı da İhlas Vakfı tarafından yürütülecek. İhlas vakfının neşr ettiği, mübarek hocamız, Hüseyn Hilmi Işık hazretlerinin hazırladığı kitaplar ile ders yapılacak. Talebeden bazıları Türkiye'ye getirilip husûsi yetiştirilebilecek, mezun olanlar; Somali, Kenya, Etiyopya ve Afrika'nın her yerinde câmi ve medreselerde Ehl-i sünneti yaymağa hazır hale gelecekler inşallah.

Bu hizmet büyük bir sadaka-i cârîye'dir, iştirak edenlerin defterine kıyamete kadar sevab yazılmasına vesile olur inşallah.

Bu kıymetli hizmetlere iştirak etmek isteyen Huzur Pınarı'nın güzîde mensubları, İhlas Vakfının aşağıda bildireceğimiz hesabına HUZUR PINARI açıklaması ile bağış gönderebilirler.

Allahü teala'ya emanet olunuz efendim.

Ali Zeki Osmanağaoğlu

İhlas Vakfı Albaraka Türk Hesap Numarası

Hesap Adı : İHLAS VAKFI
İBAN : TR53 0020 3000 0211 2496 0000 01

AÇIKLAMA : HUZUR PINARI

İslami İlimler Akademisi
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:152
Dün:203
Bu Ay:5,875
Toplam:14,505,788
Online Ziyaretçiler:1
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842