Turkce Ust Menu

Breadcrumbs

Elvedâ Yâ Şehr-i Ramazân - 27

  • Whatsapp'de paylaş



Hoşgeldin Huzur Ayı

Gülbahçesinden...
 
Hadis-i şerifte buyuruldu ki, (Bir kimse, Ramezân ayında oruc tutmağı farz bilir, vazîfe bilir ve orucun sevâbını, Allahü teâlâdan beklerse, geçmiş günâhları afv olur.) [Sahîh-i Buhârî]

Fıkıh Bilgileri...
 
FITRA (SADAKA-İ FITR)
 
İhtiyacı olan eşyadan, borçlardan fazla olarak, zekât nisâbı kadar malı ve parası bulunan her Müslümanın, Ramazandan önce, Ramazan içinde ve Bayram namazına kadar fıtra vermesi vâciptir. Bayramdan sonra da verilebilir. (İbni Âbidin) Misâfir olanın da fıtra vermesi lâzımdır.
 
İhtiyaç eşyası demek; kıymeti ne kadar çok olursa olsun, bir ev, bir aylık yiyecek, her yıl üç kat elbise, çamaşır, evde kullanılan eşya ve âletler, binecek vasıtaları, meslek kitapları ve ödeyeceği borçlardır. Ticaret için olmayan, ihtiyacından artan eşya, kiradaki evler, evindeki süs eşyası, sanat ve ticaret âletleri, yere serili olmayan halılar, kullanılmayan fazla ev eşyası, fıtra ve kurban için nisâb hesabına katılır.
 
Fıtra olarak; 1750 gr buğday veya buğday unu, 3.5 kg arpa, hurma veya kuru üzüm verilir. Bunların kıymeti kadar altın veya gümüş de verilebilir.
 
Tam İlmihâl Se'âdet-i Ebediyye
Hikmetler...
 
Cömertliği ile meşhur olan birine sorarlar:
- Muhtaçlara çok ihsanda bulunuyorsun; acaba onlar sana minnettarlık hissi içinde bulunuyorlar mı?
Cömert şöyle cevap verir:
- Hiçbiri bana minnettar kalmaz. Yani, onlara o hissi verecek şekilde hareket etmem. Bir şey verirken kendimi aşçının elindeki kepçe gibi kabul ederim. Kepçenin övünmeye, minnete sebep olmaya hakkı yoktur.

(27 Ramazân 1442 - 9 Mayıs 2021 Pazar )
 
İmsak: 03.44 İftar: 20.18

Not:
İmsak vakti, oruca başlama zamanıdır. Sabah namazı imsaktan 20 dakika sonra kılınabilir.

Diğer şehirler ve ülkeler için:
www.turktakvim.com 
www.namazvakti.com
 
Huzur Pınarı Kitap Kampanyası
 
 

İSTATİSTİKLER

Bugün:121
Dün:321
Bu Ay:2,958
Toplam:14,463,343
Online Ziyaretçiler:50
Mail Grubumuzun
Üye Sayısı:
125842